Ana Sayfa DİŞİTAL SESLER Sen de mi Google!

Sen de mi Google!

Çocukken en sevdiğim programlardan “Olacak O Kadar”ın tabiriyle “Gün geçmiyor ki bir yapay zeka programı daha cinsiyetçi çıkmasın sayın seyirciler!” İlk yazımda yapay zeka ve cinsiyet eşitliği konularından bahsetmiştim. Yazının yayınlanmasından bu kadar kısa bir süre sonra aynı konuda başka bir habere denk gelince hemen paylaşmak istedim.

İlk yazımda Amazon’dan bahsetmiştim, bu defa haber Google’dan. Mayıs ayında Google, Gmail kullanıcılarına “Smart Compose” özelliğini tanıtmıştı. Bu özellik kullanıcıların yazdıkları cümleleri, kullandıkları kelimelerden otomatik olarak tahmin ederek tamamlıyordu. Örneğin, “adresim” yazdığınızda, cümleyi otomatik olarak adresinizle tamamlama fırsatı sunuyordu.

Google’da çalışan bir araştırmacı, bu özelliğin cinsiyete dayalı bir yanlılıkla zamir atadığını fark etti. Algoritma otomatik olarak daha önce “yatırımcı” olarak bahsedilmiş bir kişiye İngilizce’de erkekler için kullanılan “him” zamiri atfediyordu. Diğer bir deyişle, yatırımcının/yatırımcılığın erkek egemen bir alan olmasından dolayı, bir kadın değil de bir erkek olduğunu varsayıyordu.

Reuters’in haberine göre,  kişilerin cinsiyetini veya cinsiyet kimliğini yanlış tahmin ederek kullanıcıları rahatsız etmemek için Google, zamir önerilerini tamamen kaldırdı. Uzmanlık konusu önyargı olan psikolog akademisyenler, zamir önerilerinin kaldırılmasını, cinsiyet önyargısından kaçınmak ya da bireyin cinsiyet kimliğiyle uyuşmayan bir zamir yazılmasını önlemek için en iyi seçenek olduğunu dile getiriyorlar. Google gibi bir endüstri liderinin zamirler konusunda gösterdiği bu  hassasiyeti takdire şayan bir hamle olarak karşılıyorlar.

Dildeki cinsiyet tarafsızlığı konusu neden bu kadar önemli? Çalışmalar, dildeki cinsiyet yanlılığının, erkeklerle ya da kadınlarla ilişkili stereotipilere ya da eğilimlere dayanarak bireyin cinsiyetini varsaymanın, kişinin hem başkaları hakkındaki hem de kendi hakkındaki önyargıları “sürdürme ve yeniden üretme” gücüne sahip olduğunu gösteriyor. Örneğin, yapay zeka kullanan bir kadın, “mühendis” yazdığında, yapay zekanın “erkek” ile ilişkili bir otomatik tamamlama yaparak cümlesini bitirdiğini gördüğünde, sadece erkeklerden iyi mühendisler olabileceğini düşünerek, hayallerini sınırlandırabilir.

Algoritmaların sosyal veya ahlaki açıdan kabul edilebilirlik hakkında bilinçleri yok. Algoritmalar, dilde zaten var olan önyargıları yeniden üretiyorlar. Bu önyargıların dilimize ne kadar derinden kazındıkları, yapay zeka konusundaki gelişmeler sayesinde ortaya çıkıyor. Yapay zeka alanındaki çalışmalar, mevcut önyargıları görerek düzeltmeye yardımcı olma fırsatı sunuyor.

Eğer bu konuda gerçekten titiz davranılırsa, biz insanlardan daha tarafsız olabilecek ya da daha tarafsız olmamıza yardımcı olabilecek teknolojiyle elde edilecek sonuçların çıkma umudu var.

 

Ece Boydak
Ece Boydak
Eğitim Teknolojileri sektöründe yöneticilik yapıyor. dijitaltopuklar.com'da toplumsal cinsiyet eşitliği ve teknoloji konularında, kendi blogu isbasadustu.com'da kuşaklararası iletişim, kariyer değişikliği ve çeşitliliği, yurt dışında yaşamak ve çalışmak hakkında yazılar yazıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Teknolojik Anneler’den Dayanışma Ekranı

Mart 2020'de Türkiye'yle birlikte dilimize de yerleşen Covid 19 virüsü, çoğunluğu olumsuz olmak üzere irili ufaklı binlerce değişikliğe sebep oldu hayatta. Ekonomi, sağlık, psikoloji,...

Yanlış Değil, Farklı

“Pardon bir şey sorabilir miyim, sizin oğlunuzun yüzü neden fazla büyük ve değişik?” 8 yaşındaki çocuğunu, bir doğum gününde yeni tanıdığı “farklı” bir çocuğun annesine...

Hapishanelerimiz

  Ömür tüketen, ağır akışı ile uzun zamandır izlemediğim Türk dizilerini protestoma “Camdaki Kız” dizisi ile son verdim. Henüz iki bölümü yayınlandı ve ben kapıldım....

Kendine Ait Bir Şeyler…

Dijital Topuklar olarak, pandemi yüzünden evlerimize kapandığımız, her yıl 1 Kasım'da birbirimizi görerek, birbirimize dokunarak, sarılarak gerçekleştirdiğimiz zirvemizi sanal ortama taşıdığımız geçtiğimiz sene içinde,...

Feminizm Karşıtı Kadınlara Karşı Olan Kadınlar Hakkında Karışık Hisleri Olan Kadınlar

Aşağıdaki metin Dijital Topuklar için Ezgi Özkök Sefer tarafından Jenny Lawson'ın “Women Who Are Ambivalent About Women Against Women Against Feminism” başlıklı yazısından çevrilmiştir....