Ana Sayfa DİŞİTAL SESLER Irkçılığa Karşı Yükselen Ses

Irkçılığa Karşı Yükselen Ses

Nam-ı diğer Sivil Haklar Savunucusu, Amerika’da siyahî hareketin sembollerinden Rosa Parks 4 Şubat 1913’de Alabama’da dünyaya geldi. Montgomery’de terzilik yaparak hayatını kazanan Parks, ırk ayrımının en yoğun olduğu dönemde yaşadı.

Amerika’da 1900 yılından itibaren ırk ayrımını savunan bir yasa vardı: Jim Crow Yasası.

Yasaya göre, otobüslerin ilk sırası beyazlara; son sırası ise siyahlara aitti. Arada kalan koltuklarda beyazların sırası doluncaya kadar siyahlar da oturabilirdi. Ayakta kalanlar beyazlar olduğunda ise, şoför “colored” yazısını otobüsün arka tarafına götürüyordu. Siyahlar arkada yer yoksa ayakta gidiyor ya da otobüsten inerek bir sonrakini beklemek zorunda kalıyordu. Siyah ve beyazlar kesinlikle yan yana oturamazdı! 1 Aralık 1955 tarihinden sonra Parks’ın attığı adım ile yeni bir dönem başladı.

Rosa Parks, o gün, isten dönerken otobüse bindi, herhangi bir koltuğa oturdu. Ancak otobüste oldukça fazla beyaz yolcu vardı. Onların ayakta kalmaması gerekiyordu. Bu yüzden, şoför Rosa’nın arkaya, yani siyahlar için ayrılan bölüme geçmesini istedi. O sırada, yanındaki yolcu kalktı ancak Parks kalkmak yerine boşalan koltuğa geçti ve şoföre: “Çünkü kalkıp yerimi başkasına vermem gerektiğine inanmıyorum” dedi. Bu yanıt, bir devrimin ayak sesleriydi. Polis bu hareketinden sonra Parks’ı “kamu düzenini bozmak” suçundan tutukladı. Bu tutuklanma “Kadınların Politik Konseyi”nin başı çektiği otobüs boykotu eyleminin örgütlenmesini sağlayan ilk adımdı.

Parks 5 Aralık‘ta mahkemeye çıkarıldı. O gün, atılan adımlar büyüdü, sesler yükseldi: Tüm siyahların katıldığı Martin Luther King öncülüğünde başlatılan otobüs boykotu eylemi ile 40.000 kişi işine yürüyerek gitti.

20 Aralık 1956 tarihine kadar süren eylem “Ayrımcılık” karşısında ilk geniş kapsamlı toplumsal hareket özelliği taşıyordu.

Ölüm tehditleri alan Rosa Parks, doğduğu topraklardan ayrıldı. 1987 yılında “Kişisel Gelişim Endüstrisi”ni kurarak gençleri bilinçlendirmek için Amerika’yı dolaştı. 1980’li yıllarda Martin Luther King Jr. ödülünü aldı. 1988’e kadar Amerikan Temsilcisi Meclisi üyesi John Congres’in sekreterliğini yaptı. 1999’da ABD Kongresi tarafından altın madalya ile ödüllendirilen Parks, 20. yüzyıl “İnsan Hakları Savunucusu” seçildi. Bir devrin yaratıcısı Rosa Parks, 24 Ekim 2005 tarihinde aramızdan müthiş izler bırakarak ayrıldı.

4 Şubat 2013’de 100. doğum günü, ülke çapında, dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın da katıldığı anma töreni ile kutlandı.

Değişim için cesaret gerek!

Avatar
Dijital Topuklarhttp://www.dijitaltopuklar.com
Dijital sektör profesyonellerini bir araya getiren Dijital Topuklar Zirvesi’nde dijital dünyanın fikir önderleri, sosyal medyanın birleştirici gücünden dijital dünyada oyunun kurallarına kadar dijitalleşmenin arkasındaki tüm dinamikleri konuşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Bir refleks olarak ‘Mutlaka orada bir şey olmuştur’

Halit Ergenç’in arkadaşı Ozan Güven ile ilgili yaptığı açıklama özellikle sosyal medyada gündeme oturdu. Oturmayacak gibi de değildi zira kendisi dedi ki "Ben Ozan'ı...

1 Kasım 2020’de, #dijitaltopuklarevde

2016'dan bu yana her yıl 1 Kasım'da Dijital Topuklar'ın zirvesinde bir araya geliyoruz. İçeriğimiz, konuklarımız, mekânımız değişse de, değişmeyen tek şey 1 Kasım tarihi oluyor. 2020...

#dijitaltopuklar2020 biletleri satışta

1 Kasım'a doğru 30'dan geri saymaya başladığımız bu tatlı Ekim sabahında #dijitaltopuklar2020 biletleri satışa çıktı. Her yıl ağırlıklı olarak İstanbul'dan olmakla birlikte Türkiye’nin farklı şehirlerinden...

Amor Fati

‘Amor Fati’ Latince bir söylem olup dilimize ‘kaderini sev’ ya da ‘kaderine evet de’ şeklinde çevrilmiş ve belki de tarihin en önemli filozoflarından biri...

Ev Yapımı İçerik Atölyesi: 26 Eylül 2020

Sosyal medya üzerinden sesinizi duyurmak mı istiyorsunuz? Kendinizi yazarak ifade ederken, kendi topluluğunuzu bulmak mı istiyorsunuz? O halde sizi Dijital Topuklar'ın düzenleyeceği Ev Yapımı...