Ana Sayfa DİŞİTAL BİLGİLER Kadın girişimciler açık ara önde!

Kadın girişimciler açık ara önde!

ABD’nin en popüler şirketlerinden biri olan Boston Consulting Group (BCG), yaptığı geniş çaplı bir piyasa araştırmasından sonra ilgi çekici verilere ulaştı. BCG’nin MassChallenge ortaklığı ile yaptığı araştırma sonucuna göre, kadın girişimciler tarafından gerçekleştirilen yatırımlar ve girişimler, erkekler tarafından başlatılanlara göre pek çok açıdan çok daha başarılı oluyor.

Daha önce yine BCG’nin yaptığı bir araştırmada, liderlik pozisyonlarında daha fazla kadın çalışanı bulunan şirketlerin, erkek-egemen şirketlerden çok daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştu. Bu kez BCG, kuruluşunda kadınların yer aldığı şirketlerin performansını inceleyip erkekler tarafından kurulan şirketlerle kıyaslamak üzere kolları sıvadı ve kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi.

BCG, ortağı MassChallenge’in birlikte çalıştığı şirketler hakkında topladığı verileri derledi. Bu şirketlerin %42’sinin kuruluşunda her konumdan en az bir kadın kurucu bulunuyordu. Girişimci kadınların ilerleyen zamanlardaki başarılarını arttırmalarına yardımcı olacak veriler elde etmeye odaklanan araştırma, bu sebeple kadınlar tarafından kurulan veya bir kadın ortaklığı ile kurulan şirketlerin verilerine odaklandı.

Eşitsizlik baki ama kadın daha çok ‘kazandırıyor!’

Derlenen bilgilere göre, araştırmaya dahil olan ve kadınların kurduğu ya da koordine ettiği şirketlere yapılan yatırımlar ortalama olarak 935.000 dolardı. Bu rakam ciddi gözükse de, erkek girişimciler tarafından kurulan şirketlere yapılan ortalama 2,1 milyon dolarlık yatırımla kıyaslandığında, elbette az.

Ancak ilgi çekici verilerden biri, kadınların girişimcilerin rol aldığı şirket kuruluşları daha az fon alsa da, uzun vadede daha iyi kar ederek erkekler tarafından kurulan şirketlere nazaran daha fazla kazanıyor.

Araştırma verilerine göre, kadınlar tarafından kurulan şirketlerin beş yıllık kümülatif gelirlerinde ciddi bir farklılık gözlemlendi: 662.000 dolara kıyasla 730.000 dolar. Kadınların kurduğu şirketler, %10 oranında daha fazla üretti ve kazandı.

Araştırmaların sonuçlarına göre, kadın girişimcilerin işlerinin daha başarılı olmasının sebepleri:

·         Kadınlar, yatırımcılar tarafından yöneltilen eleştiri ve geribildirimleri daha yapıcı şekilde ele alıyorlar. Her ne kadar erkeklerin teknik detaylara daha hakim olacağı önyargısı yaygın olsa da, elbette kadınlar da planladıkları işlerle ilgili yeterli donanıma sahip oluyorlar ve bu önyargıların sebep olduğu düşük beklentileri fazlasıyla karşılıyorlar.

·         Araştırmaların ortaya çıkardığı ilginç bir detay da, erkeklerin girişimleri konusunda daha ‘abartılı’ olabildikleri. Kadınlar, erkeklere kıyasla daha gerçekçi beklentilerle konuya giriyor ve aşırı beklentiler yerine makul planlarla yatırımcıları etkiliyorlar. Bu da, ilerleyen zamanlarda beklentilerin gerçekleşmesini kolaylaştırıyor.

·         Kadınlar, doğrudan deneyimli olduğu konularda çalışmayı tercih ediyorlar. Özellikle kozmetik, anne-bebek gibi sektörlerde doğrudan kendi deneyimlerinden yola çıkarak ilerleyen kadınlar, kısa zamanda erkeklere kıyasla daha başarılı oluyorlar.

Uzmanlar, kadın girişimcileri bu avantajları doğru yönetebildikleri taktirde birçok erkek girişimciden daha başarılı olacakları konusunda yüreklendiriyor. İstatistikler, erkek egemen bir dünyada hep erkek başarılarını ön plana çıkarmaya devam ediyor olsa bile, detaylı bakıldığında ve uzun vadede kadınların potansiyelinin çok daha yüksek olduğu açık.

BCG’nin araştırmasından da yola çıkarak kadın girişimcilere sadece şunu söyleyebiliriz; daha cesur olun! Düzen bir günde değişmeyecek ancak zamanla önyargılar yıkılacak ve kadınlar da iş dünyasında erkekler kadar parlayabilecek. Hatta veriler ışığında rahatlıkla söyleyebiliriz ki, parlamaya başladık bile!

Dijital Topuklar
Dijital Topuklarhttp://www.dijitaltopuklar.com
Dijital sektör profesyonellerini bir araya getiren Dijital Topuklar Zirvesi’nde dijital dünyanın fikir önderleri, sosyal medyanın birleştirici gücünden dijital dünyada oyunun kurallarına kadar dijitalleşmenin arkasındaki tüm dinamikleri konuşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Teknolojik Anneler’den Dayanışma Ekranı

Mart 2020'de Türkiye'yle birlikte dilimize de yerleşen Covid 19 virüsü, çoğunluğu olumsuz olmak üzere irili ufaklı binlerce değişikliğe sebep oldu hayatta. Ekonomi, sağlık, psikoloji,...

Yanlış Değil, Farklı

“Pardon bir şey sorabilir miyim, sizin oğlunuzun yüzü neden fazla büyük ve değişik?” 8 yaşındaki çocuğunu, bir doğum gününde yeni tanıdığı “farklı” bir çocuğun annesine...

Hapishanelerimiz

  Ömür tüketen, ağır akışı ile uzun zamandır izlemediğim Türk dizilerini protestoma “Camdaki Kız” dizisi ile son verdim. Henüz iki bölümü yayınlandı ve ben kapıldım....

Kendine Ait Bir Şeyler…

Dijital Topuklar olarak, pandemi yüzünden evlerimize kapandığımız, her yıl 1 Kasım'da birbirimizi görerek, birbirimize dokunarak, sarılarak gerçekleştirdiğimiz zirvemizi sanal ortama taşıdığımız geçtiğimiz sene içinde,...

Feminizm Karşıtı Kadınlara Karşı Olan Kadınlar Hakkında Karışık Hisleri Olan Kadınlar

Aşağıdaki metin Dijital Topuklar için Ezgi Özkök Sefer tarafından Jenny Lawson'ın “Women Who Are Ambivalent About Women Against Women Against Feminism” başlıklı yazısından çevrilmiştir....