Ana Sayfa EDİTÖRDEN Hayata Değer Katarken...

Hayata Değer Katarken…

Dijital Topuklar bundan yaklaşık 4 sene önce “dijital ortamlardaki nitelikli ve özgün işleri ortaya koymak ve içerik üreticilerini besleyerek sektördeki kaliteyi arttırmak” için ortaya çıktığında, etki alanımızın bu kadar kısa zamanda bu kadar genişleyeceğini tahmin etmemiştik.

Her ikisi de uzun yıllardır kadına dönük içerikler üreten iki içerik üreticisinin ortaklığıyla hayata geçen Dijital Topuklar, 1 Kasım 2016’daki ilk zirvesinin ardından girişimcilikten feminizme, dijital gelecekten içerik üretimine kadar, kadınları ilgilendiren ve kadınların dahil olduğu her noktaya temas etmeyi hedefleyen bir dijital kadın platformuna dönüştü.

Gerek düzenlediğimiz zirvelerde, gerek web sitemiz ve sosyal medyamızda ürettiğimiz içeriklerde, gerekse bundan sonra yapmayı planladığımız tüm işlerde tek bir nihai amaç belirledik: Fayda sağlamak… Ortaya koyduğumuz içeriklerin, zirvemizdeki her bir konuşmacının, sosyal medya hesaplarımızda yer verdiğimiz paylaşımların hepsi bu niyetle ortaya kondu, konuyor.

“Kadına hitap eden ve kadınların seslerini duyuracakları, kapsayıcı, fayda odaklı, samimi, güvenilir ve yol gösterici bir platform olma” yolundaki bu işbirliğimizin, İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü tarafından kayda değer bulunmasının gururunu yaşıyoruz. Kale Grubu Kurucusu İbrahim Bodur’un anısını ve değerlerini yaşatmak amacıyla Kale Grubu ve proje ortağı dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka Türkiye tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nde finalistler arasında olarak, “hayata değer katan” diğer sosyal girişimcilerle birlikte aynı sahneyi paylaşmak, doğru yolda olduğumuz konusunda kendimize olan inancımızı perçinledi.

Ödül töreninde konuşan Kale Grubu CEO’su Zeynep Bodur’un da söylediği gibi, dünyanın artık kâr maksimizasyonu değil fayda maksimizasyonu olan işlere ihtiyacı var. İşte tam bu noktada sosyal girişimciler devreye giriyor.

Para kazanma yöntemini faydalı işler yapmak üzerine kuran ve bir sorunu çözmeyi amaçlayan girişimciler için ilk tanımı Ashoka kurucusu Bill Drayton yaptığında, birçok insan kendilerini ifade edebilir hale geldi. O zamana kadar kendini ne özel sektöre, ne de STK’lara ait görmeyen ve arada kalmış hisseden girişimcilerin artık bir adı vardı: Sosyal Girişimci.

Yeni başlamış bir girişimin, öngörülemeyen çevresel ve ekonomik şartlarda, başarılı olana kadar devam edebilmesi çok zor. Atılan sosyal girişimcilik tohumlarının büyüyüp serpilebilmesi için fırtınalardan korunmasına, gözetilmesine, desteklenmesine ihtiyaç var.  Kale Grubu gibi güçlü kurumların, Ashoka Vakfı gibi sosyal girişimcilik ağlarının varlığı, bu çetin şartlarda sosyal girişimcilere ilk fırtınada yıkılmamaları, yollarına devam edebilmeleri için destek sağlıyor. İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’ne adaylık sürecinde, iyi şeyler yapmaya çalışan insanlar olarak böyle güçlü bir kurumun bizleri destekleyip, yüreklendirdiğini görmekten ve ‘sen de yapabilirsin’ denmesinden çok mutlu olduk.

Dijital Topuklar olarak, yapıtaşlarını “duygu, güven, şeffaflık, etik ve empatik yaklaşım, şiddetsiz iletişim ve fayda odalı iş geliştirme” olarak belirlediğimiz yolculuğumuzda, yanımızda kurumsal ve bireysel başka insanların da olduğunu görmek, onlarla aynı ekosistemi paylaşmak bize umut veriyor.

Avatar
Dijital Topuklarhttp://www.dijitaltopuklar.com
Dijital sektör profesyonellerini bir araya getiren Dijital Topuklar Zirvesi’nde dijital dünyanın fikir önderleri, sosyal medyanın birleştirici gücünden dijital dünyada oyunun kurallarına kadar dijitalleşmenin arkasındaki tüm dinamikleri konuşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Bir refleks olarak ‘Mutlaka orada bir şey olmuştur’

Halit Ergenç’in arkadaşı Ozan Güven ile ilgili yaptığı açıklama özellikle sosyal medyada gündeme oturdu. Oturmayacak gibi de değildi zira kendisi dedi ki "Ben Ozan'ı...

1 Kasım 2020’de, #dijitaltopuklarevde

2016'dan bu yana her yıl 1 Kasım'da Dijital Topuklar'ın zirvesinde bir araya geliyoruz. İçeriğimiz, konuklarımız, mekânımız değişse de, değişmeyen tek şey 1 Kasım tarihi oluyor. 2020...

#dijitaltopuklar2020 biletleri satışta

1 Kasım'a doğru 30'dan geri saymaya başladığımız bu tatlı Ekim sabahında #dijitaltopuklar2020 biletleri satışa çıktı. Her yıl ağırlıklı olarak İstanbul'dan olmakla birlikte Türkiye’nin farklı şehirlerinden...

Amor Fati

‘Amor Fati’ Latince bir söylem olup dilimize ‘kaderini sev’ ya da ‘kaderine evet de’ şeklinde çevrilmiş ve belki de tarihin en önemli filozoflarından biri...

Ev Yapımı İçerik Atölyesi: 26 Eylül 2020

Sosyal medya üzerinden sesinizi duyurmak mı istiyorsunuz? Kendinizi yazarak ifade ederken, kendi topluluğunuzu bulmak mı istiyorsunuz? O halde sizi Dijital Topuklar'ın düzenleyeceği Ev Yapımı...