Ana Sayfa DİŞİTAL BİLGİLER Sosyal Medya Dijital Detoksa Giden Yol

Dijital Detoksa Giden Yol

Aşağıdaki yazı PsychologyToday sitesinden çevrilmiştir. 


“Log Off” (Türkçe adıyla “Çıkış Yap”) isimli yeni kitabında Blake Snow internet kullanımını sınırlandırmanın yollarını açıklıyor.

Blake Snow kitabında hafta içi 11 saat ve Cumartesi günleri yarım gün çalıştığını ve geri kalan kısmın çoğunda da zihninin meşgul olduğunu anlatıyor. İş hayatıyla internet kullanımın, daha doğrusu akıllı telefon kullanımının dengelenmesinin ciddi bir mücadele olduğunu ifade ediyor. Bir dijital detoksun ardından, başkalarının da aynısını nasıl yapabileceğiyle ilgili tavsiyeleri var.

Dikkat dağıtıcılardan kurtulun.

Blake kitabında dört ana yakıt teorisinden bahsediyor. Bu dört yakıt; aile, arkadaşlar, sağlık ve iş. Bunlarla ilgili olmayan diğer her şeyden kurtulmalısınız. “Yani acil durumlar için sesli mesaj dışında; alarm, uyarı, bipleme ve bildirim yok.” Blake ayrıca acil durumların çoğunun zihnimizde olduğunu söylüyor. Bunu yapmak ve dikkat dağıtanlardan kurtulmakla, gerçekten önemli olana odaklanabilir ve zamanımızı verimli kullanabiliriz.

Meşguliyeti abartmayın.

Meşgul olmakla gurur durmak çok saçma. Blake “çok meşgulüm” açıklamalarının hayatımızı nasıl yaşadığımızla ilgili zor seçimler yapmaktan kaçınma girişimleri olduğunu söylüyor. Meşgul kalmak bizi gerçekten mutlu edecek şeylerin peşinde koşmaya zaman ayırmaktan daha kolay. Daha da kötüsü, internet süresiz bir meşgul olma halini kolaylaştırıyor. Meşgul olmayı abartmaktan kaçının. Böyle yaparak zamanınızı nasıl geçireceğinizi seçmekle ilgili daha net düşünmeye başlayabilirsiniz.

Telefonu her elinize aldığınızda “neden?” diye sorun.

Akıllı telefonlarımız elbette cevaplar bulmak, arkadaşlarla iletişimde kalmak ve hatta saate bakmak için çok işe yarar araçlar. Fakat sandığımızdan daha da sık bir şekilde telefonu gözümüzün önünde olan her neyse onu görmezden gelmek, kaçmak ya da dikkatimizi dağıtmak için kullanıyoruz.

Blake kitabında; “telefonlarımızı cebimizde tutmanın yapacağımız en cesurca şeylerden biri olduğuna inanıyorum” diyor. Tek başına oturduğumuzda ya da bir grup insan içinde yalnız olduğumuzda hissettiğimiz endişeyi telefonlarımızı güvenli bir battaniye olarak kullanarak bastırmamayı seçebiliriz. Böylece anda kalmayı hatırlarız.

Üçe bölme kuralını kullanmaya çalışın.

Hayatınızı üçe bölün. 8 saat iş, 8 saat uyku ve 8 saat serbest zaman. Daha çok çalışmak bizi daha üretken yapmaz. Akıllıca çalışmak ve serbest zaman ayırmak zihnimizin başıboş dolaşmasına izin vermek çalıştığımız saatlerde daha verimli olmamızı sağlar. Bir araştırmaya göre, mekanik işler yapan kişilerde haftada 40 saat üstü çalışmak üretkenliği azaltırken, yaratıcı işler yapan kişilerde 20 saat üstü üretkenliği azaltıyor. Akıllı telefonunuz pranganız haline geldiyse, kendinize üretkenlik konusunda iyilik yapıyor sayılmazsınız.

Belli sıklıkta elektronik orucu tutun.

Kelimenin tam anlamıyla oruç tutun. Blake, ailesiyle birlikte bir kez ilkbaharda ve bir kez de sonbaharda tüm haftayı elektronik cihaz kullanmadan geçirdiklerini söylüyor. Başta biraz korkutucu gelse de, elektronik orucu diğerleriyle ve kendinizle bağlantı kurmanızı sağlıyor ve bu da harika bir deneyim oluyor.

 

Dijital Topuklar
Dijital Topuklarhttp://www.dijitaltopuklar.com
Dijital sektör profesyonellerini bir araya getiren Dijital Topuklar Zirvesi’nde dijital dünyanın fikir önderleri, sosyal medyanın birleştirici gücünden dijital dünyada oyunun kurallarına kadar dijitalleşmenin arkasındaki tüm dinamikleri konuşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Teknolojik Anneler’den Dayanışma Ekranı

Mart 2020'de Türkiye'yle birlikte dilimize de yerleşen Covid 19 virüsü, çoğunluğu olumsuz olmak üzere irili ufaklı binlerce değişikliğe sebep oldu hayatta. Ekonomi, sağlık, psikoloji,...

Yanlış Değil, Farklı

“Pardon bir şey sorabilir miyim, sizin oğlunuzun yüzü neden fazla büyük ve değişik?” 8 yaşındaki çocuğunu, bir doğum gününde yeni tanıdığı “farklı” bir çocuğun annesine...

Hapishanelerimiz

  Ömür tüketen, ağır akışı ile uzun zamandır izlemediğim Türk dizilerini protestoma “Camdaki Kız” dizisi ile son verdim. Henüz iki bölümü yayınlandı ve ben kapıldım....

Kendine Ait Bir Şeyler…

Dijital Topuklar olarak, pandemi yüzünden evlerimize kapandığımız, her yıl 1 Kasım'da birbirimizi görerek, birbirimize dokunarak, sarılarak gerçekleştirdiğimiz zirvemizi sanal ortama taşıdığımız geçtiğimiz sene içinde,...

Feminizm Karşıtı Kadınlara Karşı Olan Kadınlar Hakkında Karışık Hisleri Olan Kadınlar

Aşağıdaki metin Dijital Topuklar için Ezgi Özkök Sefer tarafından Jenny Lawson'ın “Women Who Are Ambivalent About Women Against Women Against Feminism” başlıklı yazısından çevrilmiştir....